Kinesiology taping, cóż to takiego i dlaczego pomaga kolarzom?
Źródło: Monika Tiffert - Centrum Synergia
15 May 2012 10:22
tagi:
Gomola, Centrum Synergia, taping, kinesiology taping, fizjoterapia
RSS Wyślij e-mail Drukuj
Zapewne nie raz, na różnych zawodach, widzieliście bikerów oklejonych kolorowymi plastrami. Śpieszymy donieść, że nie jest to element lansu, czy też, coraz powszechniejszej „stylówy”. Te plastry, umiejętne zaaplikowane, mają głębszy sens i zdecydowanie pomagają, nie tylko zawodnikom MTB – kolorowe aplikacje można zauważyć także w wielu innych dyscyplinach. Metoda staje się coraz popularniejsza i zdobywa uznanie wśród sportowców. Poprosiliśmy Monikę - specjalistkę z Centrum Synergia – o kilka zdań, które przybliżą Wam ten temat.

Pomysł wykorzystania specjalnego elastycznego plastra w terapii zrodził się w Japonii, gdzie jest powszechnie stosowany od 30 lat. Człowiekiem, który zasłynął jako prekursor tej metody, jest Dr Kenzo Kase - japoński chiropraktyk, prezydent Towarzystwa Kinesiotapingu, Narodowej Szkoły Chiropraktyków w Japonii, absolwent Uniwersytetu w Meiji oraz Narodowej Szkoły Chiropraktyków w Chicago.
Terapia kinesiology taping wykorzystuje sensoryczne oddziaływanie plastra na organizm w celu uruchomienia możliwości kompensacyjnych organizmu. Plaster posiada elastyczność 130-140% (nie ogranicza ruchów), ciężar i grubość zbliżone do parametrów skóry, nie zawiera leków ani latexu, jest odporny na działanie wody (możliwość kąpieli), dzięki falowemu utkaniu umożliwia przepływ powietrza, co pozwala na niezakłóconą wymianę cieplną. Co ważne, jest hipoalergiczny, zazwyczaj nie wywołuje żadnych, niepożądanych reakcji skórnych. Odpowiednio zaaplikowany funkcjonuje 7-10 dni.

taping

taping



Współistniejące przy wielu schorzeniach zaburzenie ruchomości powięzi jest mechanizmem utrudniającym samoleczenie. Dlatego zmniejszenie restrykcji mięśniowo-powięziowych za pomocą kinesiology tapingu ułatwia przepływ podskórny i wzajemną przesuwalność tkanek. Aplikacje kinesiology tapingu pozwalają na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejszają ból i nienaturalne odczucia skóry, likwidują zastoje i obrzęki limfatyczne oraz korygują niewłaściwe pozycje powierzchni stawowych, wpływają na korekcję ułożenia powięzi i skóry oraz poprawiają mikrokrążenie.

taping



Taśma zostaje nałożona na rozciągniętą część ciała. Po powrocie do normalnej pozycji taśma unosi lekko skórę. Zazwyczaj efektem aplikacji jest pofałdowanie powierzchni skóry, co powoduje zwiększenie przestrzeni pomiędzy skórą właściwą a powięzią, a to usprawnia mikrokrążenie krwi i limfy. Pozytywny efekt przynosi również zdjęcie nacisku z tkanki łącznej, unerwienia skóry, powięzi, ścięgien i pochewek ścięgien, naczyń limfatycznych, mięśni, torebek stawowych, mazi stawowej, chrząstek jak i układu krążenia i receptorów bólu. Poszczególne struktury zostają uwolnione, dzięki temu zmiany tkanki łącznej, opuchlizny, blizny, zwężenia naczyń i niedokrwienia tkanek, produkty przemiany materii itp. zostają zaopatrzone w substancje odżywcze.
Kinesiology taping został spopularyzowany głównie poprzez sport. Wysoka skuteczność oraz możliwość kontynuacji treningu, mimo zaistniałej dysfunkcji sprawiły, iż wielu sportowców chętnie korzysta z tej formy terapii.

taping


Jak wiadomo, MTB jest wybitnie wymagającą dyscypliną sportową, gdzie kolarze rywalizują na długiej, wytrzymałościowej trasie o zmiennym profilu i zmiennej nawierzchni, najczęściej w górach. Bardzo często dochodzi tutaj do mocnych przeciążeń układu kostno – więzadłowego. Wielogodzinne pedałowanie, niejednokrotnie w zaburzonych warunkach biomechanicznych kończyn (wada anatomiczna, nieprawidłowe ustawienie nóg na pedałach, niedostosowana wysokość siodełka) może przyczynić się do bolesnych dolegliwości. Często wykorzystuje się tu kinesiology taping w celu odciążenia stawów podczas trwania zawodów. Właściwie zastosowane aplikacje kinesiology tapingu wybitnie zmniejszają dyskomfort jazdy i pozwalają osiągnąć lepszy wynik sportowy.

taping

taping


Mimo, ze Kinesiology taping jest subtelną metodą fizjoterapeutyczną, bardzo efektywnie uzupełnienia terapię. Niewątpliwą zaletą tej metody jest czas działania - po zaaplikowaniu, plastry działają około tygodnia, przez 24h na dobę. Pacjent (zawodnik) ma pełny komfort użytkowania – może się w nich kąpać, uprawiać sport, pływać na basenie. Te zalety połączone z rzeczywistym odczuciem poprawy samopoczucia sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z tej formy terapii, a fizjoterapeuci chętnie podnoszą swoje kwalifikacje właśnie w tej dziedzinie, gdyż istotą leczniczego oddziaływania kinesiology tapingu jest odpowiedni sposób i technika aplikacji, a nie sam plaster.

taping


Terapeuci Centrum Synergia są do Waszej dyspozycji na każdej edycji Powerade Garmin MTB Maraton - znajdziecie nas w charakterystycznym namiocie. Jeśli chcecie spróbować, jak działa opisana metoda lub potrzebujecie innej pomocy fizjoterapeutycznej, to serdecznie zapraszamy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszamy na stronę Centrum Synergia, poświęconą kinesiology taping, a także do zapoznania się ze szczegółowym opisem metody.

Komentarze:
Tego artykułu jeszcze nikt nie skomentował.
Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby skomentować ten artykuł.
Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się i w pełni korzystaj z usług serwisu.
Grupa Kolarska
Gomola Trans Airco
Get the Flash Player to see this rotator.
Wirtualne360
Gomola Trans Airco
Panorama 360, Gomola Trans Airco  - Team MTB

Najpopularniejsze artykuły
Subskrypcja
Promuj serwis LoveBikes.pl
RSS Wyślij e-mail Facebook Śledzik Gadu-Gadu Twitter Blip Buzz Wykop



Polecamy
Wejdź i zobacz!
Wspieramy:
MTB Marathon MTB Trophy MTB Challenge
© 2012-2016 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie zawartości serwisu zabronione.
All right’s reserved.